Paylaş
Kreditmart - Pay Less, Save MoreRusya‘da ekonomik gelişmeler kredi kullanımlarına yansımaya başladı. 2010’un ilk yarısında gayrimenkul alımı için konut kredisi kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre % 115 arttı. Rusya Merkez Bankası yaptığı açıklama ile yılın ilk altı ayda mortgage kredi piyasasının 394 milyar rubleye (13 milyar Amerikan Doları) çıktığını bildirdi.

Bununla birlikte ödenmeyen mortgage konut kredilerinde de artış devam ediyor. Ödenmeyen mortgage kredilerinde % 155 artış olması büyük endişeyle karşılanıyor. Başbakan Vladimir Putin, sektörün canlanması için konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesini istiyor. Rus broker şirketi Kreditmart ise mortgage faiz oranlarında düşüşün devam ettiğini, geçen yıl Mayıs ayından bu yana % 3,4 oranında düşüşün gerçekleşerek, ruble bazında % 16,5 ve USD bazında da % 13,45 oranlarının görüldüğünü açıkladı.

Putin daha önce piyasa ile ilgili yaptığı bir değerlendirmede faiz oranlarının yüzde 11’e kadar çekilmiş olması durumunda bile oranların hayli yüksek olacağına işaret etmiş; “Şimdi ev almak isteyenler var. Ancak bankaların talep ettiği yüzde 14-15 gibi oranlar çok yüksek. Bunun daha aşağıya çekilmesi gerekiyor.” demişti.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız