Paylaş
Tüketici Hakları DerneğiÇakar, dar gelirliye uygun olmayan yeni konut finansman sisteminin, orta gelirli için de uygun olmadığını öne sürdü.

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, Konut finansman sisteminin tehlikelerle dolu olduğunu savunurken, konut kredisi kullananlara dönük "tutsat yasası kapsamına girmemek için, 6 Haziran 2007 son tarih. Tutsattan kaçmak için, bu tarihe kadar ilgili banka şubesine dilekçeyle başvurun" çağrısında bulundu.

Çakar, yazılı açıklamasında, dar gelirlilere uygun olmayan konut finansman sisteminin, orta gelirli tüketiciler için de uygun olmadığını öne sürdü.

Söz konusu sistemde konut faizlerinin çok yüksek olduğunu, "tutsat Yasasının güvence verebilecek bir içeriğe sahip olmadığını" savunan Çakar, şu görüşleri dile getirdi:

"Yasa hükmüne göre, yasanın yürürlüğe girmesinden önce konut kredisi kullanan tüketiciler, 6 Haziran 2007 tarihine kadar yasa kapsamında olmamak için, kredi çektikleri banka şubesine başvuruda bulunmazlarsa yasa kapsamına alınmış olacaklardır.

Mortgage kapsamına girmemek için 6 Haziran 2007 son tarihtir. Tutsattan kaçmak için, bu tarihe kadar ilgili banka şubesine bir dilekçe ile başvuruda bulunun. Aksi durumda ileride doğabilecek tehlikeler sizi bekliyor."

Açıklamada dilekçe örneğinin, derneğin "www.tuketicihaklari.org.tr" ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığının "www.sanayi.org.tr" adreslerinde bulunduğu kaydedildi.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız