Paylaş

RealtyTrac September ReportABD‘de 50 eyaletin tamamında mortgage kredileriyle ilgili soruşturma başlatıldı. Eyalet başsavcıları başlattıkları soruşturmalarda, konut kredisi geri ödemesini aksatanların evlerini boşaltmaları ve icra işlemleri için gerekli şartların oluşup oluşmadığını incelemeden karar veren ve hatta adımlar için sahte belgeler düzenleyerek işlem yapan bazı bankalar olduğu iddialarının gerçekliği araştırılacak.

İddialarda bazı banka görevlilerinin, konutlara el konulmasıyla ilgili belgeleri okumadan imzaladığına yer veriliyor. Otomatik İmzacı olarak nitelenen bu görevlilerin sektörün en büyük sorunu olduğu düşünülüyor. Bu durumda soruşturma kapsamında 50 eyaletteki yetkililerin, evlerini boşaltan konut sahiplerinin boşaltmada kullanılan belgelerinin doğruluk ve yasal uygunluğunun kontrol etmesi gerekecek.

Birleşik Devletlerdeki konut icraları krizi, 2007,2008,2009 yıllarının en önemli iç sorunlardan biri olarak değerlendiriliyor. Açılan soruşturmaların, mortgage satışını yavaşlatabileceği ve zaten kırılgan olan konut piyasasındaki toparlanma sürecini olumsuz etkileyeceğinden endişe ediliyor.

2005 yılından bu yana emlak verilerini takip eden RealtyTrac isimli şirketin raporuna göre Ocak 2007 ile Ağustos 2010 arasında ABD’de bankalar tarafından yaklaşık 3.000.000 konuta el kondu. Sadece bu yıl sonu itibariyle 2010 içerisinde 1.200.000 konuta el konmuş olacağı bekleniyor. Aynı raporda Eylül 2010’da elkonan konut sayısı 102.134 olarak gerçekleşirken, ay bazında en yüksek el konma sayısı ile rekor kırdı.

Bank of America ve JP Morgan Chase gibi bankaların bazı mortgage bankaları tartışmalı konut icralarını durdururken, Citigroup ve Wells Fargo ise yanlış işlem yapmadıkları gerekçesiyle icra işlemlerine devam ediyorlar.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız