Paylaş
Mortgage Bankası Yeniden FinansmanSanayi Bakanlığı, konut finansmanı için kullanılan kredilerde faiz oranı ve vade değişikliği yapılması amacıyla ‘yeniden finansman’ uygulanabilmesini sağlayan bir düzenleme yaptı. Yeniden finansman tüketicinin yazılı izni ile gerçekleştirilecek.

Sanayi Bakanlığı, konut finansmanı için kullanılan kredilerde faiz oranı ve vade değişikliği yapılması amacıyla ‘yeniden finansman’ uygulanabilmesini sağlayan bir düzenleme yaptı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, “Konut Finansmanı Kapsamındaki Kredilerin Yeniden Finansmanına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik kapsamında, konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kredi kullandırılması, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, sahip oldukları konutların teminatı altında tüketicilere kredi kullandırılması ve bu kapsamdaki kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler için hazırlanan sözleşmeler düzenlendi.

Yeniden finansman, konut finansmanı sözleşmesi hükümlerinde; kredi faiz oranında, kredinin vadesinde, konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen faiz türünde değişiklik yapılması nedeniyle gerçekleştirilebilecek. Ayrıca aynı ev teminat gösterilerek birden fazla konut kredisi alınmışsa bunların tek konut kredisi ile birleştirilmesi, konut finansmanı kuruluşunda değişiklik yapılması, konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen para biriminde değişiklik yapılması nedeniyle de konut finansmanı kuruluşu ve tüketicinin mutabakatı ile yeniden finansman için sözleşme değişikliği yapılabilecek.

Kredi veren kuruluş, yeniden finansmanın eski durumla karşılaştırmasını kapsayan bilgileri tüketiciye verecek. Konut finansmanı sözleşmesinde yeniden finansman kapsamında yapılacak değişikliklerde tüketicinin yazılı izni alınacak.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız