Paylaş
kiptas_logoİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un sera etkisinden kurtulması için KİPTAŞ’ın bundan sonra yapacağı konutların çatılarını bahçe yapması için talimat verdiğini bildirdi.

Topbaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, uydulardan ve radar görüntülerinden yağmur bulutlarının İstanbul’a geldiğini tespit ettiklerini, ancak yağmur bırakmadan gittiklerini söyledi.

Bunun nedeninin İstanbul’daki sera etkisi olduğunu ifade eden Topbaş, “Havadaki karbondioksit sera etkisi yapıyor. Dünya standartlarının altında ama artarsa daha büyük tehlike. İstanbul’u sera etkisinden kurtarmak için KİPTAŞ’ın bundan sonra yapacağı konutların çatılarını bahçe yapması için talimat verdim” dedi.

Topbaş, bunun ilk uygulamasının Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde yapılacak deprem konutları ile Maltepe’de yapılacak konutlarda olacağını kaydetti.

Yapılacak konut sayısının 10 bin olduğunu belirten Topbaş, “İlk aşamada bu ciddi bir rakam. İzolasyon malzemeleri çok gelişti. Artık çatılarda yüzme havuzları yapılıyor. Toprak çok kıymetli. Birtakım hafifletici malzemelerle teraslar da bahçe haline getirilirse, müthiş bir İstanbul’u birlikte ortaya çıkarırız. Sera etkisini minimize etmek, saygılı yapılar yapmak konumundayız” diye konuştu.

Topbaş, vatandaşların da çatılarını bahçe şeklinde yapmalarını teşvik etmek amacıyla İmar Yönetmeliği’nde değişiklik yapacaklarını bildirdi.

Teras ve bahçelerin sulanması için yağmur sularının depolanmasını öneren Topbaş, artık tehlike çanlarının çaldığını, suya erişimden, yaşam alanlarının tehdidine kadar çevre kirliliğinden kaynaklanan birçok hastalığın ortaya çıktığını söyledi.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız