Paylaş
Konut Kredisi Ev Kredisi Resim Yok
MORTGAGE NERESİ İÇİN VERİLİR ? – Mortgage veya Türkiye’de yapılan tanımı ile Uzun Dönemli Konut Edindirme sistemi, konut edindirme hedeflidir.

Aslında ATO Başkanı Sinan AYGÜN’ün önerisi üzerine Başbakan Yardımcısı Abdüllatif ŞENER’in açıklamalarını hatırlarsak, Türkiye’de işyerlerini kapsayacak bir mortgage sistemi yapılandırılmasını bekleyebiliriz.

Elbette bir konut almayı istemek ve “işte burası” demek, mortgage sağlanması için yeterli değil. Cebinizde peşinatınız, dosyanızda kabarık bir gelir bildirimi, konutun fiyatı üzerinde satıcı ile danışıklı döğüşünüz, kredi sağlayan kurum ile iyi ilişkileriniz… Bunların hiç biri mortgage sisteminde yeterli geçer değil.

Mortgage sisteminden, kullanım, aktif ya da durağan yatırım amaçlarıyla faydalanabilirsiniz. Konut, kendi yasal sorumluluklarını yerine getirmiş olmalı. Şimdi bu da ne demek ? Şu demek oluyor ki; konutunuz deprem, yangın, tahliye, kat irtifakı gibi tüm gereklilikleri yerine getirmiş, proje dışı tadilatlandırılmamış, nizami bir örnek konut olmalı. Yapım aşamasında , henüz tamamlanmamış konut ya da toplu konut projeleri de seçiminiz için uygun olacaktır. Sistemle alacağınız konutu kiraya vermeniz de sorun olmayacak.

Bu özel ve tamamen lehinizdeki sistemde tüm yeterliğin eksiksiz olarak sağlanması gerekli. Hatta öyle ki tüm yeter değerlerin asgari düzeyde sağlanması, size “binde birkaç” puan fazladan faiz oranı olarak yansıyacak. Dolayısıyla mortgage sağlanacak konutun tüm özellikleri (hukuki ve mimari yapısı, lokasyonu, özel donanımı gibi) üst seviyede oldukça cebiniz içinde lehinizde olacak.

Şart olarak aranmayan bazı özel güvenlik donanım ve diğer tedbirlerin varlığı, prim yapan ya da orta vadede yapması beklenen bir bölgede konumlu olması, yeniliği, iç donanımı ve hatta mimari yapısını bir kenara bırakın da altyapı durumu dahi belirlenecek faiz oranında etkili olacak.

Son olarak mortgage başvurunuzun değerlendirilmesi aşamasında almak istediğiniz konut da sağlayıcı kurumun araştırmasına tabi olacak.


Aytuğ Halil AKAR
MORTGAGE BANKASI

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız