Paylaş
Konut Kredisi Ev Kredisi Resim Yok
KİMLER NASIL MORTGAGE KULLANABİLİR ? Mortgage, basit bir konut kredi paketi olmadığı için bunun tarifi konut kredilerinde olduğu kadar kolay değil.

Sistem tekniği açısından herkes mortgage kullanabiliyor. Ama hemen sevinmeyin. Zira mortgage sağlayıcı firma size mortgage sağlamak zorunluluğunda değil. Biraz detaylandıralım.

Öncelikle mortgage, konut edindirme amaçlı kullanılabilecek. İlk etapta mortgage kullanma niyetiniz varsa, almayı düşündüğünüz konutun yeni yönetmeliklere (deprem, kat irtifakı gibi) uygun olduğundan, konutu gerçek(!) rayiç değerinden alabileceğinizden ve bu değer üzerinden %25 tutarındaki miktarın cebinizde bulunduğundan emin olun. Bunlardan emin olmadıklarınızı teyid edin, nakitiniz yoksa hazırlayın.

Sistemde kredibilite ön plana çıkıyor. Ne var ki bir çok klasik kredi paketinde gayrimenkulleriniz kredibilitenizde önemli bir faktörken, mortgage sisteminde gelir daha etken rol üstlenecek. Belli vade aralıkları için genel olarak belirlenmiş faiz oranları da tarihe karışarak, bazı diğer etkenler doğrultusunda size özel faiz oranları belirlenecek.

Sistem devreye girdiğinde, 75.000 (yetmişbeşbin) YTL tutarında ve 10 yıl geri ödemeli bir mortgage kullanımı için ortalama 1.700 YTL aylık ödeme yapmanız gerekecek. 75.000 YTL mortgage kullanımının azami 100.000 YTL değerindeki bir gayrimenkul için asgari % 25 tutarında (25.000 YTL) peşinat ödenerek kredilendirilecek kalan tutar olduğunu unutmayın. 100.000 YTL değerinde bir gayrimenkulün aylık kira geliri ortalama 1.000 YTL.dir. Şu anda kullanmakta olduğunuz bir konut kredisi varsa, bunu daha uygun bir mortgage ile yenileyebileceğinizi de hatırlatmakta fayda var.

Her şeye rağmen mortgage kullanma konusunda kendinizin ya da edinmeyi planladığınız gayrimenkulün yeterli olduğundan emin değilseniz, bir aracı kurum ya da en iyisi bir mortgage sağlayıcıyla doğrudan irtibat kurun. Özellikle kişisel yeterliğiniz konusunda en doğru neticeyi, mortgage sağlayıcı kurum ile irtibata geçerek alabilirsiniz.

Alternatif mortgage sağlayıcılar, kredibilitenizi farklı değerlendirerek rekabet ortamı yaratabilirler. Bunlardan faydalanmak da elinizde. Türkiye için çok yeni olan bu sistemde kurban siz olmayın. Emlak için gayrimenkul danışmanınızdan, kredilendirme için mortgage danışmanınızdan muhakkak bilgi alın.


Aytuğ Halil AKAR
MORTGAGE BANKASI

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız