Paylaş
LTV Nedir, Nasıl Hesaplanır?

LTV Nedir? LTV Loan to Value (Kredi/Değer Oranı) kısaltmasıdır. Kredinin, konutun ekspertiz değerine oranını belirten değerdir. CRM literatüründe Life Time Value için de kullanılmakla birlikte aslen finansal sözlüklerden tanımlanmış bir değerin ismidir.

LTV Nedir Nerede Kullanılır?

LTV kelimesi bir kısaltmadır. İngilizce Loan to Value veya daha tam ismiyle Loan to Value Ratio için kısaltma olarak kullanılmaktadır. Türkçe karşılığı Kredi/Değer Oranı olan LTV, konut finansmanında, sağlanan kredinin konutun ekspertiz değerine olan oranını ifade etmektedir.

Bankaların, tüketici kredilerinde ilan ettikleri azami kredi tutarı, LTV teriminin tüketiciye yansımasıdır. Misal olarak, şu an alınacak bir konut için en çok ekspertiz değerinin yüzde 80’ine(*) kadar kredi kullanılabilmektedir. Konut kredilerinde yasal azami LTV yüzde 80 olarak belirlenmiştir. Banka da azami LTV olarak bunu ilan etmektedir.

LTV Sabit bir değer mi?

Elbette değil. LTV her zaman kredi/değer oranını ifade eder. Dolayısıyla, kullanılan kredi tutarına göre değişecektir. Örneğin, 100.000 liralık bir konut için bir tüketici azami kredi tutarından faydalanmak isterse, o kredi için LTV yüzde 80(*) olur. Bir başka tüketici aynı tutardaki konutu 50.000 lira da kendi birikimini kullanarak almak isterse, o kredide ltv oranı yüzde 50 olacaktır.

Dolayısıyla ltv değeri sabit bir değer olmayıp, azami ltv oranı ise kanunlar ve yönetmeliklerle düzenlenmiş sabit bir değer olabilecektir. Örneğin konut kredilerinde ve otomobil kredilerinde herkesin bildiği sınırlandırmalar mevcut olup, azami ltv oranı da sabitlenmiş olmaktadır.

LTV Nasıl Hesaplanır?

Bunun için basit bir formül vereceğiz. Yine standart, 100.000 lira üzerinden gidelim. Ancak meseleyi daha iyi anlamak için azami kredi tutarını görmezden geleceğiz.

Tüketici 100.000 liralık bir konut satın alacak ve 25.000 lira peşinatı var. Dolayısıyla 75.000 liralık bir kredi kullanımı söz konusu olacak. Burada yapılacak işlem, konut fiyatından peşinatı çıkartıp, kalan rakamı konut fiyatına bölmek olacaktır:

100.000 – 25.000 = 75.000

75.000 : 100.000 = 0,75

Bu kredi işleminde LTV 0,75 olur.

* Yüzde 80 olarak ifade edilen azami kredi tutarı, konut kredilerinde geçerli olan yasal bir oranı ifade eder. Yasal düzenlemeler de zaman için de değişebileceğinden bu madde için yüzde 80 ifadesi sadece örnekleme için kullanılmıştır. Güncel olarak referans almadan evvel oranı bankanıza danışınız.

Bu Madde Hakkında Şimdi Bize Sorun

Sözlük Maddesi Hakkında

Bu madde, Mortgage Bankası tarafından hazırlanan Mortgage Sözlük içinde yayınlanmıştır. Mortgage Sözlüğü maddeleri mortgage, emlak ve kredi sözlüğü olarak, ilgili sektörlere yönelik hazırlanan yasalardan ve sektör kültüründen derlenmiştir. Maddeler zaman zaman güncellenmektedir. Sözlüğe eklenmesini istediğiniz ya da ifade eksikliği olduğunu düşündüğünüz maddeler için bizimle iletişim sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız