Paylaş
Hesap Değeri Ne Demektir?

Hesap değeri hesap sahibinin fon mevcûduna katılma oranını gösteren kat sayıdır. Katılım bankasının katılma hesaplarına fon kabul ettiği ilk gün, hesap sahibince yatırılan tutarın 100 olarak kabul edilen birim değere bölünmesi suretiyle bulunur.

Hesap Değeri Hesaplaması

Sonraki günlerde işlem değişecektir. TKBB tarafından yapılan tanımda, fon kabul edilen ilk gün dışındaki günlerde hesaplama şekli şöyle ifade edilmiştir:

Para yatıran veya çeken kişiye ait hesap değerine, hesap sahibince yatırılan veya çekilen miktarın birim değere bölünmesi ile bulunacak tutarın, para yatırılmışsa eklenmesi, para çekilmişse çıkarılması suretiyle hesaplanır ve katılma hesabı sahiplerinin fon mevcuduna katılma oranını gösteren katsayıyı ifade eder.

Hesap Değerinin Çarpan Rolü

Hesap değeriyle birim hesap değeri, hesabın açıldığı ilk gün eşittir. Sonraki hareketlerde ise bu iki değer içinde hesap değerinin rolü bir katsayı olarak çarpan konumunda bulunmasıdır.

Hesap değerinin birim değeriyle çarpımından birim hesap değeri elde edilir.

Bu Madde Hakkında Şimdi Bize Sorun

Sözlük Maddesi Hakkında

Bu madde, Mortgage Bankası tarafından hazırlanan Mortgage Sözlük içinde yayınlanmıştır. Mortgage Sözlüğü maddeleri mortgage, emlak ve kredi sözlüğü olarak, ilgili sektörlere yönelik hazırlanan yasalardan ve sektör kültüründen derlenmiştir. Maddeler zaman zaman güncellenmektedir. Sözlüğe eklenmesini istediğiniz ya da ifade eksikliği olduğunu düşündüğünüz maddeler için bizimle iletişim sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız