Paylaş
OBS Nedir, Ne Demektir?

OBS Nedir sorusunun cevabı kısaca Otomatik Bankacılık Sistemi olduğudur. OBS Otomatik Bankacılık Sistemi, basit bir ifade ile, kredi taksitlerinin ödeme tarihinde kredi hesabının bağlı bulunduğu mevduat hesabından otomatik tahsil edilmesini sağlayan sistemdir.

OBS Nedir, Ne İşe Yarar?

Kısaca OBS denen Otomatik Bankacılık Sistemi, kredi borçlarının otomatik tahsilatı için ortaya konmuş bir sistemdir. Aynı kısaltma isme sahip olmaları sebebiyle Open Broadcaster Software ile karıştırılsa da OBS aslında Türkçe bir finansal terim kısaltmasıdır.

OBS amacı dışına çıkan şekillerde kullanılsa da asıl görevi, kredinin tanımlandığı mevduat hesabından kredi taksitlerinin vadesi geldiğinde otomatik olarak banka lehine çekilmesidir.

OBS Aracılığı ile Takip Masrafı Tahsili Nedir?

Hesap ekstrenizde görebileceğiniz işlem tanımı olarak OBS aracılığı ile takip açıklaması, ihtilaflı bir konuya işaret etmektedir. Kredinizin taksitlerinin gecikmesi sebebiyle takip işlemine geçilmiş ve bundan dolayı bazı masraflar doğmuş ise banka OBS sistemi aracılığıyla bu masrafları da tahsil etmeyi isteyebilir.

Pekiyi OBS aracılığı ile takip masrafının tahsili yasal mı? İşte bu ihtilaflı bir konu olarak gündemdedir. Henüz bunun tamamen reddini ya da olurunu bildiren bir mahkeme kararı oluşmadığından net bir bilgi veremiyoruz. Ancak yoruma açıktır ve yoruma açık durumlarda bankalar tarafından işlem yapılmasına mani durum oluşmamaktadır.

Bkz: Otomatik Bankacılık Sistemi

Bu Madde Hakkında Şimdi Bize Sorun

Sözlük Maddesi Hakkında

Bu madde, Mortgage Bankası tarafından hazırlanan Mortgage Sözlük içinde yayınlanmıştır. Mortgage Sözlüğü maddeleri mortgage, emlak ve kredi sözlüğü olarak, ilgili sektörlere yönelik hazırlanan yasalardan ve sektör kültüründen derlenmiştir. Maddeler zaman zaman güncellenmektedir. Sözlüğe eklenmesini istediğiniz ya da ifade eksikliği olduğunu düşündüğünüz maddeler için bizimle iletişim sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Bu oss benden 600 tele hesabimdaki parayi takipe alip cekmisler bunun iadesi yokmu boyle yaparlarsa 4 tane abimin akbank hesabini kapatiririm cevremdeki insanlara durumu anlatirim zirat bankasina gecis yapariz buna bir cozum bulup paramin iade olmasini istiyorum

  2. benimde eski bir hesabım vardı onu aktifleştirmek istedim 50.00 tl yatırdım OBS aracılığı ile takip masraf tahsilatı adı altında 38.00 kesilmiştir.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız