Paylaş
Yakın İzleme Nedir Ne Kadar Sürer

Yakın İzleme, tüketici kredilerinde taksitin taksit vadesinden itibaren 30 gün içinde ödenmemesi durumunda kredinin otomatik olarak izlemeye alınmasını ve ilgili müşteriye yeni bir kredi kullandırılmasını engelleyen sistemdir.

Kredi Borçlarında Yakın İzleme Nedir?

Bankanın kredi borçlarında Yakın İzleme işlemine başlaması, kredi taksitlerinin aksatılması sonrasındaki yasal süreç içerisinde bir durumdur. Daha evvel 90 gün olan olan başlangıç süresi 2009’da 30 güne düşürülmüş olup, kredi taksidi vadesinden itibaren 30 gün içinde ödenmemişse Yakın İzleme süreci başlatılmaktadır.

Yakın İzleme Süresi Ne Kadar Sürer?

Banka yakın izleme süresi, ilgili sürecin başlamasından sonra taksit hemen ödense de en az 6 ay devam edebilmektedir. Ancak bu süreç iki ayrı kategoride değerlendirilmektedir. Kredinin donuk alacak haline gelmiş olup olmamasına göre değişebilecek bu süreç kısmen kanuna tâbii olup, kısmen de bankanın değerlendirmesi çerçevesindedir. Kısacası, sürenin uzayıp uzamaması, belli koşullar dahilinde olmak kaydıyla bankanın inisiyatifindedir diyebiliriz.

Anlaşılması gereken o ki; yakın izlemeye girmiş bir tüketici, taksitlerini düzenli ödemeye başlamış ve yasal takip işlemleri ile muhattab olmamışsa da süreçten bir süre daha etkilenebilir. Bu sürecin en önemli yansıması, tüketicinin tüm bankalar nezdinde kredi kullanım potansiyelinin olumsuz etkilenmesi olacaktır.

Bu Madde Hakkında Şimdi Bize Sorun

Sözlük Maddesi Hakkında

Bu madde, Mortgage Bankası tarafından hazırlanan Mortgage Sözlük içinde yayınlanmıştır. Mortgage Sözlüğü maddeleri mortgage, emlak ve kredi sözlüğü olarak, ilgili sektörlere yönelik hazırlanan yasalardan ve sektör kültüründen derlenmiştir. Maddeler zaman zaman güncellenmektedir. Sözlüğe eklenmesini istediğiniz ya da ifade eksikliği olduğunu düşündüğünüz maddeler için bizimle iletişim sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

1 Yorum

 1. Maaş aldığım banka şubesinin bireysel masasına gidiyorum diyorum ki “varlık yönetimi şirketi 16 Mart’ta borcu tahsil etti. 17 Mart tarihli İBRANAME’yi tanzim ve imza etti, banka da tarafımı İBRA etti. KKB Findeks risk puanım 1826 (Türkiye ortalamasını çok üstünde ve ÇOK İYİ kademesinde). 7210 Lira’lık bordro bilgim var. 1 Kuruş icra kesintim yok.” diyorum; memurun cevabı: “Yakın Takibiniz var size 7 kuruşluk kredi veremem.” Bendeki içses şunu diyor: Armudun sapı, üzümün çöpü olurmuş. Gözün üstünde kaş olurmuş. ZENGİNİN GÖNLÜ OLUNCAYA KADAR ZÜĞÜRDÜN CANI ÇIKARMIŞ.
  Kardeşim yakın takip uzak takip durumunu bir öğretmen olarak ben anlamıyorum ve böyle bir ödevim de YOK. Size 1 metreden ve/veya 1500 Km’den takip olup olmadığına dair en net cevabı bordrolarımız verir ve 1 Kuruşluk icra kesintisi olmadığına göre YAKIN VEYA UZAK HERHANGİ BİR TAKİP DURUMU YOK DEMEKTİR.
  14/11/2011 tarihinden bugüne kadar 1 kuruşluk kredi kullanmamışım,
  Eylül 2013’ten günümüze kadar 80 tane bordro düzenlenmiş durumda ve 1 KURUŞLUK İCRA KESİNTİSİ YOK,
  26 Mart 2020 günlü 31080 sayılı T.C. Resmi Gazete’de yayınlanmış ve aynı gün yürürlüğe girmiş olan “DÜZENLEME” de mevcut,
  Bakalım 04/05/2020 günü hangi mazereti verecekler merak ediyorum.
  Resmen rahmetli Kemal SUNAL’ın “Salako” filmindeki Salako haydutuna söylenen mazeretlere döndü bu iş. Şöyleki;
  1 Pazartesi olmaz çünkü; hafta başı,
  2 Salı olmaz çünkü; salı sallanır,
  3 Çarşamba olmaz çünkü; çarşamba çarşafa dolanır,
  4 Perşembe olmaz çünkü; perşembe perişan olur,
  5 Cuma olmaz çünkü; Mübarek gün günah günah,
  6 Hafta sonu olmaz çünkü; hafta sonu TATİLİİİ
  Bireysel masanın memuru da
  1 Yakın takiptesiniz kredi veremem,
  2 Uzak takiptesiniz kredi veremem,
  3 Varlık yönetimi hakkınızda borç bildirmiş kredi veremem,
  4 Yakın takibiniz sonlanmamış kredi veremem,
  5 Uzak takibiniz sonlanmamış kredi veremem,
  6 KKB Findeks raporunuz güncellenmemiş kredi veremem,
  7 Bankamızın sizlere yönelik bi kampanyası yok kredi veremem,
  8 1924 doğumlu Ebenizin kızlık zamanından borcunuz varmış kredi veremem,
  9 Coronavirüs’ten ekonomik olarak etkilenmemişsiniz kredi veremem,
  10…,
  11….,
  12….,
  29….,
  86….,,,
  911…..,,,
  1812…,,,,
  2042…,,,
  2586……….,,kredi veremem,
  saydur üstüne üstüne gariiii

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız