Paylaş
Yakın İzleme Nedir Ne Kadar Sürer

Yakın İzleme, tüketici kredilerinde taksitin taksit vadesinden itibaren 30 gün içinde ödenmemesi durumunda kredinin otomatik olarak izlemeye alınmasını ve ilgili müşteriye yeni bir kredi kullandırılmasını engelleyen sistemdir.

Kredi Borçlarında Yakın İzleme Nedir?

Bankanın kredi borçlarında Yakın İzleme işlemine başlaması, kredi taksitlerinin aksatılması sonrasındaki yasal süreç içerisinde bir durumdur. Daha evvel 90 gün olan olan başlangıç süresi 2009’da 30 güne düşürülmüş olup, kredi taksidi vadesinden itibaren 30 gün içinde ödenmemişse Yakın İzleme süreci başlatılmaktadır.

Yakın İzleme Süresi Ne Kadar Sürer?

Banka yakın izleme süresi, ilgili sürecin başlamasından sonra taksit hemen ödense de en az 6 ay devam edebilmektedir. Ancak bu süreç iki ayrı kategoride değerlendirilmektedir. Kredinin donuk alacak haline gelmiş olup olmamasına göre değişebilecek bu süreç kısmen kanuna tâbii olup, kısmen de bankanın değerlendirmesi çerçevesindedir. Kısacası, sürenin uzayıp uzamaması, belli koşullar dahilinde olmak kaydıyla bankanın inisiyatifindedir diyebiliriz.

Anlaşılması gereken o ki; yakın izlemeye girmiş bir tüketici, taksitlerini düzenli ödemeye başlamış ve yasal takip işlemleri ile muhattab olmamışsa da süreçten bir süre daha etkilenebilir. Bu sürecin en önemli yansıması, tüketicinin tüm bankalar nezdinde kredi kullanım potansiyelinin olumsuz etkilenmesi olacaktır.

Bu Madde Hakkında Şimdi Bize Sorun

Sözlük Maddesi Hakkında

Bu madde, Mortgage Bankası tarafından hazırlanan Mortgage Sözlük içinde yayınlanmıştır. Mortgage Sözlüğü maddeleri mortgage, emlak ve kredi sözlüğü olarak, ilgili sektörlere yönelik hazırlanan yasalardan ve sektör kültüründen derlenmiştir. Maddeler zaman zaman güncellenmektedir. Sözlüğe eklenmesini istediğiniz ya da ifade eksikliği olduğunu düşündüğünüz maddeler için bizimle iletişim sayfamızdan irtibat kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız