Paylaş
Konut Kredisi Ev Kredisi Resim Yok
ALBARAKA TüRK
Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü, yakında Acıbadem de bini aşkın konut, alışveriş merkezi ve okuldan oluşan bir projeye başlayacaklarını söyledi.

Son yıllarda hızla büyüyen inşaat sektörü, Ortadoğu’nun en büyük gayrimenkul ve finans kuruluş-larından Albaraka Grubu’nu da cezbetti. Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Büyükdeniz, Acıbadem’de binin üzerinde konut, alışveriş merkezi ve okuldan oluşan konut projesine yakında başlayacaklarını söyledi.

Albaraka Grubu’nun, Ortadoğu’daki en büyük gayrimenkul yatırımcılarından biri olduğunu, dolayısıyla onların bu deneyiminden faydalanmak istediklerini vurgulayan Büyükdeniz, konut projesi için açtıkları özel havuza BDDK’dan alınan izinle fon topladıklarını ve bu projenin ruhsat aşamasına geldiğini belirtti. Büyükdeniz, “Bu projeden, şu anda havuzlara dağıttımız rakamların üzerinde, yüzde 15-20 gibi bir getiri gelmesini tahmin ediyoruz. Yakında başlayacak inşaatın 2 yıllık sürede tamamlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Körfez sermayesi gelecek
Büyükdeniz, Körfez’ de oluşan sermaye birikimini Türkiye’ye çekmek için Bahreyn’deki grup merkeziyle yakın temas halinde olduklarını söyledi. 3 yıl önce bireysel bankacılığa girdiklerinde kredi kartları yerine konut ve araç segmentinde yoğunlaştıklarını ve son 2 yıldır bireysel bankacılık işlemlerinin çoğunu konutta gerçekleştirdiklerini vurgulayan Büyükdeniz, “Şu ana kadar yaptığımız bireysel finansman esasındaydı. Ama bundan sonra konuttaki geleceği de görerek, büyük yatırım projelerinde gelir ortaklığı, kâr-zarar ortaklığı esasında işler yapabilir miyiz gibi konuların peşindeyiz. Ciddi projeler tespit ettiğimizde, Körfez’ deki grup kaynaklarını buraya aktarmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

‘Eğer Hazine faizsiz enstrüman çıkarırsa ilgi duyarız7
Büyükdeniz, kanlım bankası adıyla ilke ve çalışmalarında herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi. Yeni ismin yaptıkları işi çok iyi tarif ettiğini, ilave güven unsuru getirdiğini ve uluslararası ölçekte imaj sorununun aşılması açısından önemli katkı sağlayacağını kaydeden Büyükdeniz, yasal izin olsa bile çalışma prensipleri gereği faizli enstrümanlara yatırım yapmayacaklarını ifade etti. Büyükdeniz, “Ama eğer Hazine, faizsiz esasta ya da gelir ortaklığı senedi tarzında faizsiz bankacılıkta kabul edilen enstrümanlar çıkarırsa ilgi duyarız” dedi.

‘Bu yıl şirketin bir bölüm hissesini halka açacağız’
Adnan Büyükdeniz, bu yıl şirketin hisselerinin bir bölümünü halka açacaklarını söyledi. Büyükdeniz, 2005’te kâr-zarar esasına göre ve cari hesaplar adı alünda topladıkları fonların 2004 sonuna göre yaklaşık yüzde 30 büyümeyle l milyar 300 milyon dolara yükseldiğini, topladıkları bu fonların yüzde 80-85’lik oranını krediye dönüştürdüklerini kaydetti. 2005 yılını özkaynak ve aktif kârlılık açısından sektör ortalamalarının üzerinde bitirmeyi öngördüklerini belirten Büyükdeniz, şöyle devam etti:

“Bu yıl şirketimizin bir kısmını, sermaye artışı yoluyla halka açacağız. Şu anda Albaraka Grubu, Bahreyn ve Dubai’de halka açılma işlemlerini tamamlıyor. Bizden de belli çalışmalar istediler. Onların açılışının takibinde biz de Türkiye’de borsaya açılacağız. Belki hisselerimizin bir kısmım Körfez’de satma imkanımız olabilir. İlk etapta yüzde 20 düşünüyoruz. Ondan sonra bakacağız, cazip şartlar oluşursa daha fazla da olabilir. Körfez’de iyi fiyatlar bulabileceğimizi düşünüyoruz. Zaten Albaraka Bankacılık Grubu, yüzde 40-45 hissesini halka açıyor.”
KAYNAK – VATAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız