Paylaş
Konut Kredisi Ev Kredisi Resim Yok

Batı ülkeleri, mimaride “Yeni Gelenekçilik” (New Urbanism) olarak adlandırılan anlayışı 1980’li yılların sonundan itibaren çağdaş yerleşim alanlarının tasarımında kullanmaya başladılar. Esas olarak bizim geleneksel mahalle anlayışımıza da yabancı olmayan bu anlayış; insanın, yaşadığı alanla ve bu alandaki tüm komşularıyla kaynaşmasını ele alır.

Güzelşehir projesi bütünüyle bu anlayışa göre tasarlanmıştır. Şehirin merkezinde, tüm sakinlerinin kolaylıkla ulaşabileceği noktada sosyal tesisler inşa edilmiştir. Ayrıca Alışveriş merkezi, çeşitli kültürel ve sosyal etkinliklerin yaşanabileceği kafeteryalar, park alanları tüm şehir sakinlerinin değişik hayat anlayışlarına cevap verebilecek çeşitlilik ve yeterliliktedir.

Cadde ve sokakların tasarlanmasında öncelikle yayalar düşünülmüş motorlu araçların düşük hızda seyretmesi planlanmıştır.

Böylece; bisikletliler, yayalar özellikle çocuklar ve engelliler güven ve rahatlık duygusunu doyasıya yaşayacaklardır.

“Yeni Gelenekçilik” anlayışı, insanla yaşadığı mekan arasındaki tüm bağların doğal şartlar içinde gerçekleşmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, evlerle sokak ve yaya kaldırımı arasındaki mesafe konuşma mesafesi kadardır. Ev ve sokak arasındaki doğallığı bozan otopark alanları yoktur. Misafir park alanları sokaklar boyunca uygun mesafelerle dikilecek ağaçlar arasında planlanmıştır. Evlere ait garajlar yada park yerleri sokaktan bakıldığında evin görünümünü engellemeyecek şekilde kuzeyden girişlerde yan bahçelerde güneyden girişlerde ön bahçelerde düşünülmüştür.

Sosyal faaliyetlerin kalıcı ve mutlu edici olması, değişik hayat anlayışlarının kaynaşmasıyla mümkündür. Bunu sağlayabilmek amacıyla Güzelşehir’de yaşamak isteyenlere değişik tiplerde ev seçenekleri sunulmuştur. Ve tüm bu evler; yeşil alanlara, sosyal tesislere ve alışveriş merkezine yürüyüş mesafesindedirler.

Günümüz çağdaş mimari anlayışı, evleri “komşuluk üniteleri” olarak düşünmekte ve insanların ev dışında da kaynaşacakları mekanları tasarlamayı hedeflemektedir.

Bu yüzden evlerin tümü, ev sahiplerine müstakil bir evde yaşadıklarını hissettirecek şekilde çit ve duvarlarla çevrili bahçe içerisinde ve komşularına yakın projelendirilmiştir.

Evlerin mimari çizgileri ve cephe kaplama tarzı doğayla ve çevreyle bütünleşmektedir. İnşa edilmekte olan yerleşim alanı sakinlerinin ortak mutluluk ve huzurlarını kalıcı kılmak, yaşanacak mekanların daha faydalı olabilmesini sağlamak amacı ile GÜZELŞEHİR projesinde tüm sokaklar ve yeşil alanlar GÜZELŞEHİR sakinlerinin ortak malı olarak düşünülmüş ve bunların yönetimi, ağaçlandırılması ve bakımı için tecrübeli ve profosyonel site yönetimi kadrosu şimdiden çalışmalarına başlamıştır.

Alt yapılar;
GÜZELŞEHİR’in tüm altyapısı (iletişim sistemi, elektrik, içme suyu, atık su ve yollar, çevre düzenlemeleri ve sosyal tesisleri) vaziyet planında ve projesinde gösterildiği gibi standartlara uygun Güzelşehir’e yakışacak şekilde yapılmaktadır.

TİCARET, SPOR VE EĞLENCE MERKEZLERİ
Ticaret Merkezi;
Site girişinin batı tarafında, E5 (D100) karayoluna açık 7500 m2 arsa üzerinde inşa edilecek 7750 m2 kapalı alanlı modern geniş otoparklı biri eczane olan 29 dükkan ve 2000 m2’lik bir marketten oluşmaktadır. Güzelşehir’e ve dışa açık hizmet verecektir.

Kapalı Sosyal Tesisler;
7000 m2 arsa üzerine inşa edilecek 7500 m2 kapalı alanda 2 kapalı yüzme havuzu, kondisyon salonları (fitness center), kadın erkek kuaförleri ve diğer sosyal aktiviteler bulunmaktadır. Açık alanda;yüzme havuzu ve oturma grupları yapılmıştır.

Yürüyüş ve Spor Aktiviteleri;
Güzelşehir’i çevreleyen dış duvar boyunca yapılacak 3500 metrelik yürüyüş yolu, halı futbol sahası, basketbol ve voleybol sahaları, toplam 50.000 m2 yi bulan koruluk ve parklarda her yaşa hitap edecek kafeteryalar, çocuk oyun grupları ve yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Yönetim;
Güzelşehir site yönetimi en iyi hizmeti vermek üzere tesis edildi Ekim 2005 sonu itibariyle hizmete başlayacaktır.

Ayrıca sitenin kuzeydoğu sınırında özel olarak ayrılan 7000 m2lik alanda Güzelşehir mimari tarzına uygun cami inşa edilecektir.

Okul;
Sitenin kuzey doğusunda, imar planındaki yerinde, profesyonel, özel bir şirket tarafından 20.000 m² alan üzerinde ilk ve orta öğretim okulları yapılacaktır.

Paylaş
Önceki İçerikBanu Evleri
Sonraki İçerikAkdeniz Evleri

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız