Paylaş
Konut Kredisi Ev Kredisi Resim Yok

Turistik yörelerde yabancıların yoğun olarak gayrimenkul alımına yönelmesi ile emlak ofisi açan yabancı uyruklu sayısı artmaya başladı.


Yabancıların, Bodrum, Marmaris, Kuşadası ve Didim başta olmak üzere turistik yörelerde yoğun olarak gayrimenkul alımına yönelmesi üzerine, söz konusu yerlerde emlak ofisi açarak emlakçılık yapmaya başlayan yabancı uyrukluların sayısı da giderek artış göstermeye başladı.

Bodrum Emlakçılar Derneği (BEDER) Başkanı Ömer Yetkin, Bodrum’da yabancı uyrukluların kayıtdışı emlakçılık yaptığını belirterek, ilgili kurumların bir an önce önlem alması gerektiğini söyledi. Yetkin, nisan, mayıs, haziran aylarında kayıtdışının artacağı uyarısında bulundu. Sertifikalı 120 emlak ofisinin bulunduğu Marmaris’te, çalışma izni bulunan 10 dolayında yabancı emlakçı bulunuyor.

Didim Emlakçılar Derneği Başkanı Osman Coşkun ise, yabancıların mülk edinmesi ile Türk-yabancı ortaklıklarının artmaya başladığını belirterek "Didim’de 5-6 tane bağımsız yabancı emlakçı var. Bu sayı artacak. Bu hızlı çoğalmanın tek nedeni yüksek rant" dedi.

Kuşadası Emlakçılar Derneği Başkanı Hüseyin Şentoker ise, ilçede derneğe kayıtlı 100 emlak komisyoncusunun bulunduğunu ancak bunun dışında sadece kendilerinin belirlediği 700 komisyoncunun daha bulunduğunu kaydetti. Şentoker, "Özellikle yabancı uyruklu vatandaşlara emlak satış yasasının düzenlenmesi ile yabancı ortaklı emlakçılar çoğalmaya başladı. Bu konuda ne yazık ki yasal düzenlemeler yetersiz. Belediye, ticaret odası, vergi dairesi ve valilik sorgulama yapmıyor" dedi.

HABER – DÜNYA

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız