Paylaş
Konut Kredisi Ev Kredisi Resim Yok

Ekonomik göstergelerdeki iyileşme ve faiz düşüşüyle ateşlenen gayrimenkul sektörüne yabancı ilgisi artıyor.

Marmara Depremi’nden sonra durma noktasına gelen, makro ekonomik göstergelerdeki iyileşmeyle 2004 yılından itibaren ciddi talep artışıyla canlanan gayrimenkul sektörü, yabancı yatırımcılar için cazip imkanlar sunuyor.

Merkez Bankası’nın ödemeler dengesi bilançosu verilerinden yapılan hesaplamaya göre, yabancı yatırımcıların son üç yılda Türkiye’de yaptığı gayrimenkul yatırımının tutarı 4.4 milyar doları bulurken, birbiri ardına turizm yörelerinde alınan mülklerle yıl sonuna kadar bu rakamın 5 milyar dolara ulaşabileceğine işaret ediyor.

Bu çerçevede, Avrupa genelinde gayrimenkul sektörünün kapsamlı analizini yapan Avrupa Gayrimenkul Yıllığı 2006 (Europe Real Estate Yearbook 2006) Türkiye’ye ilginin artacağını onaylıyor.

30 ülkede gayrimenkul sektöründeki trendlerin ele alındığı kitapta, danışman firma ve yatırım bankaları yanında sektördeki kuruluşların analizlerine yer veriliyor. Yaklaşık 800 sayfalık kitabın 14 sayfası Türkiye’ye ayrılırken, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe ‘parlayan yıldız’ olduğu vurgulandı.

İstanbul’un yanı sıra Rusya’nın başkenti Moskova’nın yatırımcılara fırsat sunduğu ifade edilirken, "Gelecek 10 yıllık dönemde İstanbul, Moskova, Prag, Budapeşte ve Varşova yatırımcılar için en heyecan verici yerler olacak" denildi.

En cazip kentler
Amsterdam merkezli Europe Real Estate Publishers tarafından Urban Land Institute (ULI) işbirliğiyle yayınlanan kitapta, Türkiye’nin konut dışında ofis ve alışveriş merkezi yatırımlarında da cazip olduğu vurgulandı. Son üç yıllık dönemde 30 Avrupa ülkesinden 11 tanesinde alışveriş merkezi yatırımları ve bu merkezlerdeki mağaza kiralarının kesintisiz olarak yükseldiği kaydedilen araştırmada, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki fiyat artışlarının yüzde 20 düzeyine tırmandığı vurgulandı.

HABER – MURAT BAŞBOĞA / VATAN

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız.
Lütfen buraya adınızı yazınız